PRÁVĚ HRAJEME: Zahájili jsme již 120. sezónu! Na programu máme Kříž u potoka, Jezinky a bezinky, Na letním bytě, hostují u nás přátelé z ostatních divadelních spolků

Rozhovory 2013

Rozhovor s Klárkou Havránkovou

Štěpánka Kadlečková má ráda divadlo

Rozhovor s režisérem Michalem Junáškem

Jarní Sešlost si jedeme hlavně užít, zní od divadelníků z Bavor

Jsem optimista, tvrdí zpěvák skupiny Akcent Marek Hlaváč

Doktor Hübner léčí v Rusku játra a nemůže se naučit rusky
-------------------------------------------------------------------------

Rozhovor s Klárkou Havránkovou

Jak vznikl nápad inscenovat Camolettiho? Je to jedna z her, které jsem měla v šuplíku, tzv. pro případ nouze, který nastal, protože jsme potřebovali udělat představení za 3 týdny.

Je tohle typický repertoár souboru? Zcela (smích). Ne tak úplně. Nově směřujeme spíše na muzikálový repertoár.

Co hrajete nejradši? V současné době máme spoustu mladých herců a hereček, kteří chtějí zpívat a tančit. Hrajeme tedy například pohádku „Princové jsou na draka“, kde tohle všechno je.

Vraťme se k dnešnímu představení. Slyšel jsem, Klárko, že to není režijně jen tvé dílo…? Ne. Je to kolektivní dílo. Režíroval vždy ten, kdo seděl a díval se na ty, co seděli na kanapi.

Zažila jsi někdy nevěru? Bývám nevěrná svému domu se svými třemi divadelními soubory. A také mí herečtí kolegové jsou mi nevěrní v jiných divadlech a to já těžce nesu.

Modela nebo herce? Pochopitelně herce, protože na modela se jen hezky dívá, ale s hercem se i pěkně směji.

Ve hře hraješ zubařku. Jaký máš vztah k zubařům? Ani nevím, protože jsem tam ze strachu od dětství nebyla.

 

Štěpánka Kadlečková má ráda divadlo

Možná jste si ji včera večer taky všimli. Chodila sem tam po divadle, pořad něco brblala do diktafonu. A co více, nutila do něj něco brblat i některé z nás. My zasvěcení víme, že Štěpánka Kadlečková je redaktorkou Českého rozhlasu a tohle byl její normální pracovní den. Tedy pardon – večer.

A aby věděla, jak jsme se cítili my, když nás nutila do odpovědí, poslali jsme na ni jednoho našeho redaktora.

Natáčíš tady v Boleradicích reportáž o přehlídce. Řekni nám, jak bude ta reportáž vypadat? Reportáž bude složena z několika částí: První je o přehlídce a druhá bude zvát na jednotlivá představení. Uslyšíme ji po celý den 30. dubna na ČR Brno. Druhá, obsáhlejší, bude trvat 2,5 až minuty a uslyšíte ji na ČR Brno 1.5., zhruba od 6 do 9 hodin ráno. Každý den také poběží v rozhlase pozvánky na jednotlivá představení.

Jaký máš vztah k divadlu? Kladný. Za studií jsem do divadla chodila pravidelně, po nástupu do práce už méně, neboť jsem měla na starosti sport a kulturu měla kolegyně. Teď navštěvuji divadlo tak jedenkrát až dvakrát do měsíce.

A který žánr je tvůj nejoblíbenější? Mám ráda kvalitní divadlo. Ráda se podívám na komedie i drama.

Jak dobře znáš Boleradické divadlo? Jsi tu dnes poprvé? Byla jsem tu už čtyřikrát, vždy ale pracovně.

A viděla jsi zde nějakou hru od Boleradického souboru? Viděla jsem zde Noc Pastýřů, Maryšu a Revizora.

 

Rozhovor s režisérem Michalem Junáškem

Proč právě Feydeau?Potřeboval jsem komedii, která je na naši věkovou strukturu. Navíc mám komedie rád.

Jak vznikl nápad, spojit jeho hry v jednu? Nebyl to můj nápad, já jsem jenom začal dávat myšlenku dohromady. Chtěl jsem vytvořit komedii plnou písniček

Vy se ale celkově zaměřujete na hry, kde je spousta písní…Písničkových komedií je dnes málo. Komedie má tendenci získat si diváka a co se týče písní…já pracuji s více soubory, ale tenhle soubor zpívá dobře a rád. Tak proč to nespojit.

Byl jste někdy v Paříži?Byl. Jedenkrát. Za 3 dny jsem se zde snažil stihnout vše uvidět ale vzhledem k její velikosti je to opravdu nemožné.

Je něco, co spojuje Paříž a Stonařov? Nic. Stonařov je vesnice jako třeba Boleradice. Všichni ale máme fantazii, a jejím prostřednictvím se snažím evokovat kousek Paříže v každém z nás, i když jsme tam nebyli. A ne všichni ze souboru v Paříži opravdu byli.

Moulin Rouge nebo Champs-Elysées?Za sebe Moulin Rouge. Na Champs-Elysées teď chybějí ty secesní cylindry a dobové kostýmyJ

Kam byste se chtěl ještě v životě podívat? A do jaké doby? Chtěl bych se podívat na Nový Zéland nebo do Austrálie. Ideálně do doby před dvěma sty lety, kdy tu bývala trestanecká kolonie. Asi yb to bylo trochu nebezpečné, ale proč ne?

 

Jarní Sešlost si jedeme hlavně užít, zní od divadelníků z Bavor

Původně by je návštěvník v programu Jarní sešlosti hledal marně. Přesto jsou tam. Organizátoři divadelní přehlídky zařadili ochotníky z Bavor až dodatečně. Bavorští nadšenci se na přehlídku vrací zhruba po pěti letech. Vystoupí s hrou Výlety, jež vznikla přepisem Švadrlíkova Doktora od jezera hrochů.

„Jdeme si hlavně zahrát, užít si to… V Boleradicích je nádherné prostředí a krásné divadlo," vypráví režisérka Zdeňka Krososková. Přehnané ambice odmítá. Je si vědomá, že krajské přehlídky se účastní větší a zkušenější soubory. „Jsou skutečně na velice dobré úrovni. Jsme hlavně rádi, že se můžeme zúčastnit. Pro nás to bude další zkušenost, která nás může někam posunout," pokračuje režisérka s úsměvem.

Kromě Výletů mají Bavorští v repertoáru ještě hru inspirovanou Aldou Nicolajem Tři na lavičce. Ochotníci se divákům s těmito díly představili čtyřikrát. Od léta se podle Krososkové zaměří na něco nového. „Pravdpodobně by to měla být zase komedie. Myslela jsem, že se s divadlem rozloučím, protože se nám narodila vnoučata, ale stále mi to nedá," míní bavorská režisérka. Ještě před Výlety si návštěvníci přehlídky vychutnají Elixír a Halíbela od divadelníků z Bezchibi Brtnice. Představení začíná ve čtvrtek ve čtyři hodiny odpoledne.

O den později se ve stejnou dobu objeví na jevišti ochotníci ze souboru Vlastimil Jedovnice s hrou Třikrát s Vlastimilem. V pátek o půl osmé přijde řada na domácí herce z Divadla bratří Mrštíků, jež se vytasí s úspěšným Revizorem.

Sobota bude patřit Ořechovskému divadlu s hrou Slaměný klobouk aneb Helenka měla vždycky jedničky.

 

Jsem optimista, tvrdí zpěvák skupiny Akcent Marek Hlaváč

Jedovnické divadlo je známé svým osobitým divadelním stylem. K němu nesporně patří i živá muzika v provedení skupiny Akcent. Zpěvák této skupiny Marek Hlaváč nám po skončení představení poskytl krátký rozhovor.

Jak dlouho už spolupracujete s jedovnickým divadlem? Tohle je naše druhé představení naživo a musím říci, že je to skvělé. Je to perfektní parta lidí, která je schopna kromě divadla dělat i spoustu dalších zajímavých akcí.

Vaše hra je mj. o krizi. Jak řešíš krizi ty? S nadhledem. Nic se nesmí hrotit. Vždycky se dá domluvit. Nic se nesmí brát tak horké, jak se to zdá. Já jsem optimista.

Postava ve vaší hře se rozhoduje, jak řešit manželskou krizi. Tak tedy: Psycholožka nebo prostitutka? Prostitutka ne. Takhle bych tu krizi neřešil.

Je něco, co podle tebe nepatří do manželského života? Přetvářka.

A nakonec muzikantská otázka. Jaká je tvoje oblíbená písnička? Mám rád Místečko od Čechomoru.

 

 

Doktor Hübner léčí v Rusku játra a nemůže se naučit rusky

Jedna z nejvýraznějších nemluvících postav v evropském divadle je bezesporu Dr. Hübner v Gogolově Revizoru. V představení domácího souboru se v této roli střídají Jan Koráb a Jirka Merlíček. Včera padla volba na prvně jmenovaného a vedl si skvěle. Stejně jako při našem rozhovoru:

Kde jste se narodil?

Ja. In Berlin.

Jak jste se dostal do Ruska?

Ja. Sajatec.

Jakou nejhorší nemoc jste v Rusku léčil?

Ja. Ruska jatra. Podařilo se, bohužel jen jedno. Gut, gut.

Jak dlouho se hodláte v Rusku zdržet?

Ja. Dokut budou v Rusku jatra, tak tu byt. Nebudou jatra, nebyt.

Je ruština Váš oblíbený jazyk?

Ja. Oblibeny, ale neda se naucit. Ja vůbec nerozumět, co vy tady řikat, ale vy velice schön frau.

Danke schön.

Bitte schön.

Auf Wiedersehen