Host přehlídky – domácí Kulhavý mezek

Už jen pár hodin nás dělí od zahájení regionální postupové přehlídky Mrštíkovo divadelní jaro. Ve čtvrtek 18. června ji v divadle v Boleradicích zahájí host přehlídky – domácí soubor, historickou hrou Kulhavý mezek aneb Výbuch na jičínském zámku.

Hra se odehrává v Daňkově oblíbeném období třicetileté války a patří do skupiny autorových děl s menším obsazením. Tato skutečnost však naštěstí není měřítkem jejích kvalit. Právě naopak. Jde o kus původně vytvořený pro dvojici J. Brejchovou a J. Hanzlíka, kteří jej ve spolupráci s O. Sklenčkou a později I. Rackem uváděli.

Vypráví o partě potulných komediantů a vyjadřuje obdiv ke komediantství v jeho původní podobě, kdy jen posedlost divadlem umožňovala vydržet krutou dobu.

Tato hra je vlastně o nás, hercích, kteří trávíme svůj volný čas právě tím komediantstvím. I my jsme posedlí vyprávěním. Nemyslíme si, že lidé mají dost svých vlastních příběhů a věříme, že všechna lidská srdce ještě nezkameněla. Tak vám, divákům, na jevišti otevíráme ta svá a doufáme, že jim budete naslouchat.

0