Vostatkové sód aneb Po všem hovno, po včelách med

Divadelní hra Vostatkové sód aneb Po všem hovno, po včelách med, je rozvernou komedií napsanou na motivy povídek z nezapomenutelného cyklu Slovácko sa nesúdí Zdeňka Galušky. Od předlohy se liší kromě jiného tím, že je převedena do nářečí rodiště Vlastimila Pešky, tedy na brněnský venkov.

Jevištní zpracování odkazuje na tradici ostatků, masopustního veselí, dobu, kdy je obřadně „souzena veškerá nezdoba a nepravost obyvatel naší dědiny.“ Je až zarážející, jak tato komedie trefně pojmenovává nepravosti některých obyvatel nejen naší obce. ,,Pomluva, závist i lidská blbost“ totiž bohužel přetrvaly i do dnešních dnů. Ve Vostatkovém sódu jsou tyto nešvary zpracovány nezaměnitelným rukopisem, s citem pro komediální nadsázku a překvapivě vypointované komické situace. V komedii zazní také nejedna píseň v doprovodu živé muziky, dokreslující a glosující zajímavou dějovou mozaiku.

Název komedie není žádnou vulgaritou, jak by leckdo očekával. Naopak jde o vtipné lidové rčení, tradující se na moravském venkově již celá staletí.

Dvacetičlenný herecký soubor s cimbálovou muzikou Šternovjan odvedly skvělý výkon. Všichni jsme si jak z představení, tak z rozpravy odnášeli pocit dobré nálady a příjemně stráveného času. 

0