Jan Koráb

Od roku 1982 je Jan Koráb aktivním amatérským divadelníkem. Svou ochotnickou divadelní činnost zahájil v souboru Osvětové besedy v Boleradicích. V 90. letech inicioval v Boleradicích založení divadelního spolku jako samostatné právnické osoby, vypracoval jeho stanovy a byl jedním ze zakládajících členů. Roku 1997 přijal soubor název Divadelní spolek bratří Mrštíků Boleradice.

Za dobu svého působení v souboru ztvárnil Jan Koráb desítky malých i větších rolí, např. radní Bušek v Našich furiantech, starosta v Roce na vsi, Karel IV. v Noci na Karlštejně, Lízal v Maryše, farář Zachar v Noci pastýřů, vrchní v Lucerně, starosta ve Zvonokosech, vypravěč ve hře Lumpacivagabundus, starosta v Zapeklité komedii aj. Za většinu z nich získal ocenění na soutěžních přehlídkách Jiráskův Hronov, Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou, v Němčicích nad Hanou, v Polné a dalších místech.

Aktivně se podílel na úspěšných vystoupeních a prezentaci českého amatérského divadla v zahraničí – ve Švédsku, Velké Britanii, Rakousku, USA i na Slovensku.

Jan Koráb se aktivně podílí také na organizování divadelní soutěže venkovských souborů „Jarní sešlost“ v Boleradicích.

V letech 2002 až 2004 jako dlouholetý starosta Boleradic prosadil a zajistil vybudování objektu divadla v Boleradicích, které je jediným „kamenným“ amatérským divadlem v Jihomoravském kraji. Divadlo má moderní technické vybavení a je od roku 2004 ve správě Divadelního spolku bratří Mrštíků.

Jan Koráb je stále aktivním členem spolku. Pracuje jako místopředseda Oblastního předsednictva SČDO jižní Moravy a člen předsednictva SČDO v Praze.Je i zástupcem Orla v SČDO.
Od 2002 je také členem zastupitelstva Jihomoravského kraje a od posledních voleb členem krajské kulturní komise, kde aktivně hájí zájmy ochotníků a podporuje zájmy živé kultury.

Nominoval: Svaz českých divadelních ochotníků
Formulace ocenění:
za významný podíl na rozvoji ochotnické divadelní činnosti

2016 – Josef Štolba: Na letním bytě. Role Eusebius Vostrý, poštovní rada. Účast na KP HDM Němčice nad Hanou (cena).

Fotogalerie