Jezinky a bezinky

Jezinky a bezinky, někdy též pod názvem Arsenik a staré tety (v originále Arsenic and Old Lace), je divadelní hra amerického dramatika Josepha Kesselringa, kterou napsal v roce 1939. Jedná se o černou komedii, která měla premiéru 10. ledna 1941 ve Fulton Theatre na Broadwayi. Po 1 444 odehraných představeních měla derniéru 17. června 1944. A byl to Jan Werich, který tuto hru zde viděl a který ji později nechal přeložit a uvést v Čechách v roce 1958.

Důvodem jeho nadšení byl fakt, že se na divadle ještě nikdy předtím tolik nesmál…! Tedy právě jemu jsme dnes vděčni za to, že se můžeme i my bavit jednou z nejslavnějších detektivních komedií světové dramatiky, jejíž děj se odehrává v milém a pohodlném domě, z jehož stěn dýchá spíš atmosféra viktoriánské Anglie než newyorský Brooklyn padesátých let. Dvě starší elegantní dámy, sestry Abby a Marta Brewsterovy, příjemné a pohostinné slečny, zvou podobně staré pány na bezinkové víno… V této rajské pohodě se však dějí věci nadmíru podezřelé…

Režie a úprava: Jiří Brabec

Osoby a obsazení

Abby Brewsterová –  Marie Sokolářová
Marta Brewsterová – Iva Kahounová
Teddy Brewster – Radomír Omasta
Mortimer Brewster – Luboš Straka
Jonatan Brewster –  Jiří Merlíček
Elaine Harperová – Kateřina Korábová
Dr. Einstein – Jan Koráb
Strážník O´Hara – Karel Svoboda/Juraj Háder
Strážník Brophy – Jan Vystoupil
Komisař Rooney – Miroslav Strouhal j.h.
Pastor Harper – Jan Pokorný j.h.
Pan Gibbs – Jiří Janda
Pan Witherspoon – Jindřich Kahoun

Návrh scény: Nikola Korábová

Realizace: Miroslav Vašíček a Pavel Sedláček

Světla a zvuk: Pavel Hrabec

Nápověda: Slávka Chalupová, Eva Charvátová

Inspicient: Alena Petláková

Premiéra: 29. dubna 2017

Joseph Otto Kesselring (21. července 1902 – 5. listopadu 1967) byl americký spisovatel a dramatik, který se nejvíce proslavil svou hrou Arsenic and Old Lace (Jezinky a bezinky) napsanou v roce 1939 pod původním názvem Bodies in Our Cellar (Těla v našem sklepě).

Narodil se v New Yorku Henrymu and Frances Kesselringovým. Prarodiče s otcovy strany němečtí imigranti. Matka byla Kanaďanka. Mladý Joseph strávil většinu svého dětství okolo divadla. V roce 1922 začal vyučovat vokální hudbu a také začal režírovat. Celkově napsal 12 her, z nichž tyto čtyři byly uvedeny na Broadwayi: Wisdom in Women (1935), Arsenic and Old Lace (1941), Four Twelves are 48 (1951) a Mother of that Wisdom (1963).

Na scénář JEZINEK jsem přišel náhodou, když jsem vzal do ruky malou brožovanou knížku v knihovně Jiřího Mahena v Brně, kam si občas zajdu nějaké čtivo půjčit. Jen tak ze zvědavosti…  Jiří Brabec