Boleradické divadlo v číslech

Divadelní spolek bratří Mrštíků byl založen 7. března 1997, vloni jsme oslavili jeho dvacetileté trvání.  Od té doby se ve vedení spolku vystřídalo několik předsedů. První předsedkyní byla Libuše Hřibová, v roce 2001 ji vystřídala Iva Kahounová. Od roku 2006 do roku 2013 stál v čele spolku Stanislav Svoboda a následně v letech 2014 až 2017 opět Iva Kahounová. Na příští dvouleté období 2018 – 2020 se předsedou spolku stal Jindřich Kahoun.

V činnosti divadelního spolku se letos v březnu uzavřelo čtyřleté období pod vedením jedné správní rady, a to je důvod k malému bilancování a sčítání dosažených výsledků.

V loňském roce jsme hráli šest vlastních představení, dvě měly v tomto roce derniéru.  Zapeklitou komedii (1x), Jízlivého glosátora (5x), Na letním bytě (8x), Kříž u potoka (12 x), Jezinky a bezinky (11x) a Frontu na vánočního kapra (4x). Odehráli jsme celkem 41 představení. Do Boleradic a při hostování se na nás přišlo podívat 4780 diváků.

Hostující soubory v našem divadle odehrály 22 představení a přišlo se na ně podívat 2361 diváků.

Celkový počet diváků za rok 2017 je 7141.

Jezinky a bezinky pokračují a budeme je hrát i v roce 2018. Do dnešního dne jsme odehráli 15 představení, z toho 14 v Boleradicích. Jaká jsou nejúspěšnější představení za posledních 7 let (od roku 2011), naleznete v následujícím grafu.

A na závěr "kousek" výroční zprávy

Odehrálo se u nás celkem 63 představení, z toho 41 našich a 22 hostujících souborů. Celkový počet diváků se pohyboval přes sedm tisíc. Přijížděli k nám diváci z blízkého okolí, ale také ze vzdálených míst Moravy. My jsme mimo Boleradice hráli ve Velkých Pavlovicích, dvakrát v Kroměříži, ve Veverské Bítýšce, v Lednici, v Divákách, Mutěnicích, v Hustopečích, Němčicích nad Hanou, v Polné a ve slovenském Zohoru.

V roce 2017 jsme uváděli celkem šest titulů: Zapeklitou komedii (1 x), Jízlivého glosátora (5x), Na letním bytě (8x), Kříž u potoka (12 x), Jezinky a bezinky (11 x) a Frontu na vánočního kapra (4 x). Poslední hru napsala pro náš soubor hustopečská spisovatelka Markéta Harasimová, a byla tedy u nás uvedena ve světové premiéře.

Se hrou Kříž u potoka jsme se zúčastnili krajské přehlídky Hanácký divadelní máj v Němčicích nad Hanou.

V uplynulém roce proběhla také tradiční Jarní Sešlost, její jedenáctý ročník (celkově 23. divadelní přehlídka v Boleradicích). Na přehlídce se představily soubory z Polné, Jiříkovic, V. Pavlovic a domácí soubor.

Loňský rok byl významný svým výročím. Připomněli jsme si 120 let od uvedení první písemně doložené hry Kříž u potoka. K tomuto výročí byla také tato hra nastudována. Téměř přesně na den od jejího prvního uvedení (10. 10. 1897) jsme 7. a 8. října 2017 uspořádali oslavu, jejíž součástí byl koncert proložený výstupy z našich divadelních her, vernisáž výstavy Divadlo v Boleradicích 1897 – 2017, divadelní představení Kříž u potoka a Lucerna.

Tradiční Jarní předplatné i předplatné Rodiče s dětmi do divadla si stále udržují mezi diváky vysokou popularitu, zvláště pak Jarní předplatné.

Další představení byla odehrána pro školy a v rámci celoevropské akce Noc divadel.

Doprovodné aktivity byly v roce 2017 tvořeny následujícími akcemi: uspořádali jsme 23. Divadelní bál aneb Bláznivá dvacátá; pomáhali jsme s Fotbalistou okresu Břeclav roku 2016, se školní akademií ZŠ a MŠ Boleradice, s koncerty ZUŠ Klobouky, naši členové spolupracovali na organizování orelské Divadelní dílny. Uspořádali jsme 3 výstavy, dva koncerty. Pro členy spolku jsme připravili divadelní zájezd, na konci roku opět tradiční Divadelní Silvestr. Členové DS nastudovali scénku – dramatizaci ukázky z knihy Poháry touhy a vystoupili s ní na křtu knihy Markéty Harasimové v Židlochovicích a Hustopečích. V divadle se uskutečnila beseda Nahodilá armáda – o legionářích, rodácích z Boleradic.

Celkově jsme v roce 2017 uspořádali 82 akcí (63 představení a 19 jiných akcí).

0