Představujeme Divadlo Šáchor

Vznik založenia súboru sa datuje od roku 1999. Divadelný súbor založil a doposiaľ vedie p. Lacko Andrej. Súbor má za sebou už 17 rokov. Skupinu divadelníkov spočiatku tvorila skupinka mladých nadšencov z kresťanského spoločenstva pri kostole Sv. Margity Antiochijskej, ktorá sa po prvom muzikálovom predstavení Dieťa z Betlehema, ktorá sa hrala v kostole a kde jej premiéra bola zároveň derniérov vymenila o nových hercov.

Divadlo tak opäť ožilo skoro po viac ako 20 rokoch v našej obci. Momentálne má 12 hercov a herečiek, 7 speváčok + technický ansámbel. Súbor založil i občianske združenie ŠÁCHOR.

Ďalším predstavením bola hra o drogách a duchovných hodnotách človeka s názvom Dr. ALFA. Predstavenie bolo tanečno – hrané a hralo sa už v kultúrnom dome v Zohore. S touto hrou súbor odohral 16 repríz po širokom okolí Zohora. Začala sa zároveň prezentácia našej dediny.

Po úspešnom odohratí, nás oslovili starší občania našej obci či by sme nechceli hrať niečo na ľudovú nôtu z histórie našej obce. Niečo čo bolo z ich mladých liet. A tak vynikla prvá časť divadelnej trilógie o Zohore v záhoráckom nárečí s názvom Hrachová poléfka a následne po úspechu aj druhá časť s názvom Nevjescino koleno a k temu svadební omáčka. Obe hry sa hrali v tradičných krojoch a okrem dejovej zápletky sa sme sa snažili priblížiť starodávne zvyky v obci.

Hry boli obohatené ľudovými pesničkami do prevádzané živým spevom našich čiperných speváčok. Po početných reprízach prišla napokon derniéra. Súbor mal potrebu skúsiť niečo nové a postúpiť vyššie v dosahovaní kvalitnejších predstaveniach. Tak nacvičil hru maďarského autora Veľký Klenotník. Hra sa hrala v slovenskom jazyku a s touto hrou sme prerazili po prvý raz do hlavného mesta Bratislavy. Bolo to náročne ale súbor to zvládol.

« z 3 »

Videoupoutávka ke hře Breviár teciny Franciny

0